Zajęcia rozwijające kompetencje z języka angielskiego prowadzone w ramach projektu „Eksperymenty i kompetencje w Bielsku-Białej” odbywały się przed lekcjami w szkole lub zaraz po nich i brali w nich udział uczniowie klas V szkoły podstawowej.

Uczestnictwo w zajęciach pozwoliło uczniom lepiej opanować umiejętności przewidywane w Podstawie Programowej oraz zachęciło ich do zainteresowania się tematami wykraczającymi poza jej ramy. Uczniowie podczas zajęć przygotowywali m.in. quizy, testy, plakaty i inne projekty wymagające wykorzystania języka angielskiego. Z pomocy dydaktycznych wykorzystano m.in.: tablicę multimedialną, laptopy oraz tablety. Na zajęciach uczniowie pracowali metodami aktywnymi, takimi jak: pokaz, praca w parach i praca w grupie.