Procedury korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej w czasie zagrożenia epidemiologicznego

• 26-05-2020 9:41

PROCEDURY KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMIOLOGICZNEGO

1. Biblioteka szkolna zawiesza korzystanie z czytelni oraz wolnego dostępu do księgozbioru, czasopism i katalogu kartkowego do odwołania. Korzystanie z księgozbioru biblioteki odbywa się w ograniczonym zakresie z zachowaniem dystansu społecznego.

2. Punkt wypożyczeń i zwrotu książek zorganizowany jest w drzwiach biblioteki zabezpieczonych ladą, przy której może przebywać 1 czytelnik zgodnie z zachowaniem dystansu społecznego (2 metry od stanowiska bibliotekarza oraz innego czytelnika, każdorazowa dezynfekcja blatu, na którym leżały książki, zakładanie maseczki/osłony i rękawiczek przez bibliotekarza).

3. Kwarantannie, wynoszącej minimum 72 godziny, podlegają wszystkie oddawane materiały biblioteczne, również czasopisma.

4. Zwracane książki bibliotekarz odkłada do wyznaczonego pudła lub wskazuje miejsce, gdzie czytelnik ma zostawić oddawane materiały.

5. Nauczyciel bibliotekarz przenosi zwrócone materiały na wydzielone półki w bibliotece, oznaczone datą zwrotu, gdzie są wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny. Przy kontakcie z egzemplarzami bibliotekarz stosuje rękawiczki.

6. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.

7. Wychowawca powiadamia rodziców przez dziennik elektroniczny o terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia.

8. Podręczniki zapakowane w reklamówkach wraz z podpisaną kartą informacyjną (imię i nazwisko ucznia, klasa, wykaz numerów książek i podpis rodzica) należy przynieść do szkoły w ustalonym przez wychowawcę i bibliotekarza terminie dla danej klasy i złożyć w wyznaczonym pomieszczeniu (sala lekcyjna nr 25)

9. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą dziennika elektronicznego.

10. W przypadku znacznego zniszczenia lub zgubienia podręcznika, czy też innej książki wskazany jest jak najwcześniejszy kontakt z nauczycielem bibliotekarzem oraz wychowawcą klasy za pośrednictwem dziennika elektronicznego w celu ustalenia sposobów rozliczenia się z biblioteką.

Karta informacyjna do zwrotu podręczników

Nauczyciel bibliotekarz Elżbieta Markiewicz